11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаОва го има само кај нас: После 60 години Штипјани ќе добијат...

Ова го има само кај нас: После 60 години Штипјани ќе добијат мост кај реката Брегалница.

По безмалку 60 години, Штип ќе добие нов мост на Брегалница. Релативно поволните временски услови во овој период од годината, овозможуваат финалните работи да не губат од потребното темпо:
„Од 20-ти јануари веќе имаме создадени услови за да продолжат активностите со цел да се изградат крилните ѕидови, да се направат оградите на мостот, да се дотампонира и доасфалтира. Значи ова се неколку операции што можат релативно брзо да се реализираат“, изјави Благој Бочварски, градоначалник на о. Штип.
Мостот е дел од капиталниот проект обиколница вреден еден милион евра. Оптимизмот, дека времето ќе е сојузник на градежниците, наложува кратење на временските рокови за предвремено завршување на изградбата.
„Мостот се работи со предвидената динамика и наскоро ќе биде пуштен во употреба“, најави Бочварски
Без потпорни столбови, само со челичен носечки лак, четвртиот мост на Брегалница е единствен од ваков вид во Македонија. Тежината му е 240 тони, должина од 60, широк десет метри, со две коловозни ленти и тротоари за пешаците.
Истиот значително ќе ја растовари сообраќајната турканица во Штип, особено во утринските и пладневни шпицови, поврзувајќи ја индустриската зона со населбите Пребег, Баби, Сењак и Дузлак.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...