8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМладиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Младиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Младиот Петар Атанасовски, кој има 17 години по вторпат го фати крстот што Митрополитот Петар го фрли во базенот во црквата Св. Димитрија во Битола.

– Имам 17 години и учам во Средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“. Досега
три пати скокам по крстот, а втор пат го фаќам. Првиот пат тоа беше во 2018 година, кога имав само 15 години. Многу сум среќен, чувството е неописиво, им посакувам на сите здравје, среќа, љубов и мир. Очекувам оваа година да ми биде посреќна и да ми се исполни една од моите желби – изјави по фаќањето на крстот младиот средношколец од Битола.

Тој пред да скокне по крстот утрината присуствуваше на утринската богослужба која се одржа во црквата “Св. Димитрија“, каде што се фрлаше светиот крст. М.М.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...