25.3 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија КОМАНДИР НА ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ВО СКОПЈЕ И ,,БАРАЛ” НА ПОЛИЦАЈКА НА КОЈА...

КОМАНДИР НА ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ВО СКОПЈЕ И ,,БАРАЛ” НА ПОЛИЦАЈКА НА КОЈА И БИЛ ШЕФ

Translate (Eng):[gtranslate]

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Секторот за внатрешни работи Скопје по добиено известување за се*суално вознемирување, ги изврши потребните проверки и изврши службени разговори со инволвираните лица во случајот при што констатираше дека лицето С.В (49) – командир на полициската станица од општа надлежност Гази Баба во текот на 2019 година во повеќе наврати, а последен пат на 07.11.2019 искористувајќи ја позицијата командир на полициска станица, се*суално вознемирувал полициска службеничка вработена во станицата со непристојни предлози кои на крајот резултирале со закана кон неа поради одбивање на предлозите.

При извршените контроли од страна на Одделот за внатрешна контрола, уште две други полициски службенички вработени во полициската станица Гази Баба пријавиле дека на ист начин биле вознемирувани од страна на командирот, но со оглед на времето поминато од случување на овие настани постои апсолутна застареност за донесување решение за изрекување дисциплинска мерка.

РЕКЛАМА
- Реклами -