9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМечето Теди од штипскиот ЗОО парк во март се сели во соседна...

Мечето Теди од штипскиот ЗОО парк во март се сели во соседна Бугарија.

Мечето Теди од штипскиот ЗОО парк, поради немање на соодветни услови, дефинитивно во март се сели во „Паркот на танцувачките мечки во Белица“, соседна Бугарија, кој е под фондацијата „Брижит Бардо“ и „Четири шепи“. Тоа е огромен резерват, каде Теди ќе добие соодветна грижа и најдобри услови.

– Среќна сум што на крај ова мече ќе го дибие она што го заслужува, а тоа е широк простор, ледини, да си трчка и да си живее како што треба да живее едно мече. Во Битола во зоолошката има исто така мечка во несоодветни услови, во волкав мал кафез како овде. Мислам дека тоа ќе биде следната битка, којашто следува во иднина, за тоа мече да добие подобри услови, а во скопската Зоолошка имаме четири мечки, од коишто две, исто така ќе патуваат во резерват, бидејќи сакаме да направиме едно огромно живеалиште, коешто ќе биде по сите светски стандарди и најдобри услови за мечките. Навистина, тие се македонско национално богатство, се заштитен вид и заслужуваат да имаат најдобар живот – изјави Тина Мицковска, портпарол на Зоолошка градина Скопје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...