9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаСе греат со шише топла вода во раце, живеат во беда: Со...

Се греат со шише топла вода во раце, живеат во беда: Со солзи во очите вели: Животно не живее во овие услови, а не човек

24 Телевизија со сторија која ќе ве расплаче. Во одаја која повеќе личи на пештера, отколку на соба, 40. годишниот Јордан Јованов го прослави својот именден. Немаше ниту славеничка песна, ниту радост во неговиот дом бидејќи тој и неговата мајка живеат во ужасни услови.

Јордан нема пријатели, ниту колеги од работа. Единствен другар му е неговата неподвижна мајка. Студот е секојдневие за овие луѓе. Седат во ладно и се греат со шише топла вода во раце.

Палиме ќумбе 2 саати и тоа е, нема повеќе, се топли со вода мајка ми. Животно не живее во овие услови, а не човек. Тие живеат со 11. илјади денари кои ги добиваат како нега. Неговата мајка доживеала тежок мозочен удар кој ја врзал за кревет.

Не знам како сум жива. Ова не е живот, не се живее вака, вели мајката низ солзи.

Тој вели дека неговата мајка е неподвижна и не работи бидејќи нема кој да ја чува неа. Никогаш не побарал помош од државата, но низ солзи раскажува дека му е очајно потребна помош.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...