9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЛекарската комора не одзела досега ниту една лиценца за работа на лекари...

Лекарската комора не одзела досега ниту една лиценца за работа на лекари кој бил осуден или земале мито

На ниту еден лекар во државата досега не му е одземена лиценцата поради мито. Иако изминатиот период јавноста слушна за многу примери доктори да земаат пари од пациенти за операција, имаше и доста зарезени родилки и дечиња од сепа и др смртоносни болести.

На ниту еден лекар во државата досега не му е одземена лиценцата поради мито. Иако изминатиот период јавноста слушна за многу примери доктори да земаат пари од пациенти за операција, а имаше и судски пресуди за примање поткуп, Лекарската комора има изречено само јавни опомени бидејќи согласно законот за вакво дело не можеле да им ги одземат дозволите за работа.

– Во ниту една земја не се одзема лиценца за земање на мито, тоа се решава на друг начин, велат од Лекарската комора.

Последните 10 години од страна на Комората за примање поткуп за еден лекар е побарана дисциплинска мерка, а судот во друг случај за мито покрај затворска казна на гинеколог му определи и едногодишна забрана за вршење дејност.

Каков епилог ќе има случајот со сега поранешниот заменик министер за здравство ќе покаже истрагата на обвинителството. Асим Муса по снимката објавена на албанската телевизија дека зема пари од пациент за хируршка интервенција  си поднесе оставка, но не одговори зошто пред да биде направена операцијата зема 50 евра…..

здраство.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...