13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ- Снег нема, а Шилегов им платил 64.900.000,00 денари да го...

МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ- Снег нема, а Шилегов им платил 64.900.000,00 денари да го чистат!

Translate (Eng):[gtranslate]

Огромен скандал во начинот на трпшење на државните пари откриваат документите до кои стигна „Економски Лидер“.

64.900.000,00 денари е договорот кој Петре Шилегов го склучил со фирмата Аполо Инженеринг за изнајмување на возила за чистење на снег на улици во Скопје во периодот од 15 Ноември до 15ти Март за оваа и наредната зима – покажуваат документите до кои стигна „Економски Лидер“.

Во оваа сума се вклучени само 40 часа работа на механизацијата на месечно ниво (имаш ова во договорот прилог), се над тоа се плаќа дополнително и оваа сума ќе расте вртоглаво.
Само за првите два месеца (15ти Ноември 2019 до 15ти Јануари 2020) Петре Шилегов кон фирмата добитник на тендерот исплаќа околу 263.000 евра или околу 16.225.000 денари а за истиот овој период фирмата има реални трошоци од нула денари.

РЕКЛАМА

Снег годинава не видовме. Според временските прогнози снег нема да има и до крајот на оваа зима (15 Март согласно договорот на Шилегов) и тоа ќе значи дека оваа зима фирмата добитник на тендерот ќе добие на сметка над 500.000 евра. Значи над половина милион евра за ништо, за скоро нула денари трошок.

Извор: Lider

- Реклами -