10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Забава ГУСКА ГО СПАСУВА УЛИЧНОТО КУЧЕНЦЕ ТОПЛЕЈЌИ ГО СО КРИЛЈАТА ЗА ДА НЕ...

ГУСКА ГО СПАСУВА УЛИЧНОТО КУЧЕНЦЕ ТОПЛЕЈЌИ ГО СО КРИЛЈАТА ЗА ДА НЕ ЗАМРЗНЕ….

Translate (Eng):[gtranslate]

мпатијата е човечка особина која нè тера да ја разбереме болката што ја чувствуваат другите, наоѓајќи начин да помогнеме. Сепак, и покрај нашата способност за емпатија, луѓето многу често само ги затвораат очите и не одлучуваат да помогнат. Животните чувствуваат емпатија исто како и луѓето. Тие се соживуваат едни со други, но и со луѓето, па дури и со другите животни. Тие се невини и имаат чисто срце.

 

Оваа гуска која го спаси кученцето да не замрзне поради студеното време е совршен пример за емпатија. Погледнете ги фотографиите од гуската која го прегрнува кученцето со своите крилја, и нека бидат пример и потсетник за фактот дека секогаш треба да избереме да им помагаме на другите. На овие слики, можеме да видиме дека гуската дури и го користи клунот за да го гали кученцето и му создава услови да се наспие удобно под топлите крилја.

РЕКЛАМА
- Реклами -