11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДијаспората од Австралија уште еднаш ја покажа својата хуманост: За неполни 48...

Дијаспората од Австралија уште еднаш ја покажа својата хуманост: За неполни 48 часа собрани над 7.500 долари за семејството Јованови од Велес

Пред неколку дена Телевизија 24 ја објави сторијата за условите во кои живее семејството Јованови од Велес. По објавената сторија помош почна да пристигнува од сите страни.

Граѓани, граѓански организации, Министерството за труд и социјална политика, естрадни уметници веднаш започнаа да помагаат. Јордан и неговата мајка Анѓа деновиве имааат голем број посетители кои им носат помош.

Доказ дека нашиот народ е великодушен и со хумано срце е и иницијативата за собирање средства на Фејсбук. Таа иницијатива ја започна велешанецот кој живее во Австралија, Ордан Наумов.

Првичната цел била да се соберат 500 долари за неколку кубици огревно дрво и храна. Но, по неполни 48 часа собрани се над 7.500 долари.

Со средствата се планира да се купи покуќнина за Јордан и Анѓа и да им се овозможи да имаат еден нормален живот каков што заслужува секој човек.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...