9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветГолема несреќа ја зафати Турција: Луѓето се надвор, температурите се -10 степени...

Голема несреќа ја зафати Турција: Луѓето се надвор, температурите се -10 степени екипите бараат преживеани под урнатините.

Во Елазиг, градот кој беше најпогоден од земјотресот од 6,8 степени според Рихтер, вечерва е многу студено, а во моментов температурите се -7 степени. Се очекува да се спуштат и до -10, а тоа ја отежнува потрагата по преживеани под урнатините.

Многумина ги загубија домовите, и веќе бараат засолниште, а исто така има и такви кои од страв сакаат ноќта да ја минат на отворено. Но, едноставно времето не го дозволува тоа.

„Ги молиме луѓето да одат во своите домови, а оние кои ги загубија од земјотресот, кој може да ги прими во затворени простории, или да се пријават за наоѓање на соодветно решение“, апелираат од спасувачките служби.

Катастрофален земјотрес ја погоди Турција, најмалку 14 луѓе загинаа, а стотици се повредени.

Епицентарот на земјотресот, кој исто така предизвика материјална штета, е регистриран на длабочина од 10 километри во провинцијата Елазиг, на околу 550 километри источно од главниот град Анкара, соопшти Европскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...