9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Точно е дека најмив фирма за чистење снег од 1 милион...

Шилегов: Точно е дека најмив фирма за чистење снег од 1 милион евра, но не сум видовит па да знам дали ќе заврне.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска даде интересен одговор на
прашањето околу ангажирањето на фирма за чистење на годинашниот снег за еден
милион евра.

Кога зборуваме за снегот, Скопје е должно да има зимска служба за одржување на
улиците. Јас би бил нобеловец ако во јуни оваа година знам каков снег ќе имаме во
2021 година. Станува збор за договори кои не се измислици на Петре Шилегов“, рече
градоначалникот.
Град Скопје, да потсетиме, случил договор со фирмата „Аполо Инженеринг“ за
изнајмување на возила за чистење на снег на улици во Скопје во периодот од 15
ноември до 15 март за оваа и наредната зима за 64.900.000,00 денари.

Иако во првите два месеца од договорот, од 15 ноември 2019 до 15 јануари 2020, не
падна снег, кон фирмата добитник на тендерот исплатени се околу 263.000 евра, иако
реално фирмата за истиот период нема трошоци.
(Република)

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...