9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветАлбанија рекордер во пријави за семејно насилтво !!!

Албанија рекордер во пријави за семејно насилтво !!!

Во текот на минатата година регистрирани и третирани од полицијата се 218 случаи на семејно насилство повеќе во однос на претходната година.

Во текот на 2018 година во полициските станици биле регистрирани 4.411 пријави, додека лани 4.629 случаи.

Од овие пријави за извршени насилства, според полицијата, 2.800 биле решени со наредба за непосредна заштита, додека останатите биле инцидентни конфликти а не повторувани повеќепати.

Адвокатката Вјолца Пустина за телевизија Ора њуз изјави дека во текот на 2019 година најприсутно било насилството врз жени и родители.

-Најмногу од случите се кога жени пријавуваат семејно насилство извршено од мажи, додека многу малку се пријавите од страна на малтретирани мажи. Исто така, има многу случаи кога врз родителите е извршено насилство од страна на нивните деца, изјави Пустина.

Таа тврди дека судот се занимава и со случаи кога жените сакаат незаконски да имаат корист од сопрузите барајќи наредба за заштита, но оти истите се третираат со резерва.

-Во моментот кога судиите ќе констатираат дека целта им е неправедно да добијат имот го отфрлаат барањето за итно издавање на налог за заштита, вели адвокатката Пустина.

Во текот на 2019 година, регистрирани се 14 случаи на убиства во семејство со 17 жртви, од кои 12 жени, додека поради тешки форми на насилство уапсени се 535 лица.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...