8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветГерманците не знаат што да прават со дизел возилата, никој не сака...

Германците не знаат што да прават со дизел возилата, никој не сака да им ги купи.

Во Германија, цената на дизел возилата постојано опаѓа бидејќи во многу градови е ограничено нивното движење во центарот на градот. Дизел возилата со еуро стандард 5 не можат да се продадат, а слабо оди и продажбата на еуро стандард 6 половните возила, пренесува RTS.

Новите дизел возила со еуро стандард 6 се се поевтини. Германците не сакаат да купуваат дизел возила.

Околу 6 милиони дизел возила во Германија го чекаат наредниот сопственик.

„Ова е половниот Passat Euro 6, кој досега го продававме за 29.000 евра. За истиот автомобил, сега нудиме 21.000 евра и никој не сака да го купи. Доколку ја спуштиме цената, ќе бидеме во загуба“, вели еден од продавачите на половни автомобили во Германија.

Заработката од продажбата на половни автомобили во Германија е се помала, а многумина продавачи на половни автомобили банкротираат поради лошата ситуација.

„Според нашите проценки, на плацовите за автомобили има 350.000 дизел возила со еуро стандард 5. Тука „се заробени“ повеќе од 5 милијарди евра“, велат германските продавачи на поволни возила.

Не е тајна дека најчести купувачи на половните дизел возила се жителите на Србија, Хрватска, Бугарија и Македонија.

frontline.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...