11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаБоки 13: Сакам да ја пријавам судијката Вилма Рускоска, за корупција од...

Боки 13: Сакам да ја пријавам судијката Вилма Рускоска, за корупција од 4 милиони евра но нема каде…

На денешното рочиште Бојан Јовановски ја обвини обвинителката Вилма Рускоска за корупција од 4 милиони евра. Тој вели дека за ова тврдење има несоборливи докази. Најави дека ќе поднесе кривична пријава против неа, како и уште против 18 лица.

„Мојата здравствена состојба е полоша. Во едно од моите писмени известувања имам пратени писмо и до шефот на ОЈО Љубомир Јовевски. Главното прашање пред овој суд се неколку работи: Се чувствувам како најобесправено лице кое го дише најзагадениот воздух во земјава и за нив судот има подруги ставови. Се чувствувам како заложник од мрачни сили. Од шефот на ОЈО ми беше советувано се да кажеме во суд. Каде да поднесам 19 пријави, меѓу нив и против Вилма Рускоска. Дали лицето Вилма Русковска да го пријавам кај обвинителката Вилма Русковска? Каде да го пријавам лицето Вилма Русковска за корупција од 4 милиони евра за кои имам несоборливи докази“, праша Јовановски.

Јовановски додаде оти повеќе Русковска не ја смета за надлежен обвинител за Рекет и ќе бара нејзино изземање. Судијката Васка Николовска-Масевска, пак, го поучи дека може да бара изземање на обвинител со повисоки инстанции и дека местото за такво барање не е судот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...