8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПрвиот човек на труд и социјала во Прилеп, јавно се залага за...

Првиот човек на труд и социјала во Прилеп, јавно се залага за иселување на младите

Прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ:

“Тој во екот на работното време на својот Фејсбук профил јавно сподели соопштение на агенција која се занимава со посредување за вработување на млади луѓе во Германија.

Замислете, првиот човек на труд и социјала во Прилеп јавно се залага за иселување на младите од нашиот град.

На ваков начин Дејан Тошески им го покажува правиот пат на младите, ПРАВ ПАТ КОЈ ВОДИ ЗА ГЕРМАНИЈА!

На ваков начин оваа одродена и башибозук власт на СДСМ планира да ја намали младинската невработеност во Република Македонија и да се ослободи од квалитетните и стручни кадри.

Oва ли се проектите за младите кои ги промовираше и градоначалникот Илија Јованоски?

Впрочем што да очекуваат младите и граѓаните од човек кој своите деца ги згржи во странство, а овде лицемерно ветуваше враќање на иселените во Прилеп.

Вака ли работите за враќање на оние 600.000 иселени луѓе кои со години ги споменувавте и редевте чевли пред владината зграда?
Свесни ли се за вашето лицемерие и дволичност? Затоа што ако вие не сте граѓаните целосно се свесни и многу добро проценија со кого си имаа работа изминатите 3 години.

Почитувани,

Не случајно Република Македонија е на самиот врв во светот по бројот на млади невработени лица. Со вакви кадри на функција во институциите состојбата нема воопшто да се промени.

Како младите да веруваат во подобра и поубава иднина, кога самите функционери на власта не веруваат во тоа?

Му порачуваме на Тошески и на сите од власта кои намалувањето на младинската невработеност го гледаат со испраќање на младите во странство, токму тие да ги напуштат удобните фотељи и да чекираат карти за работа надвор од Македонија, па барем така еднаш нешто да сработат во своите животи и кариери.

На 12-ти април младите ќе расчистат и со Тошески и со Талески и со Јованоски и со сите вакви патолошки лажговци кои ја уништуваат државата и нашата иднина.

Со вас е крај!”

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...