9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаРаботиме брзо и посветено: За три до четири години, граѓаните ќе...

Работиме брзо и посветено: За три до четири години, граѓаните ќе добијат нов автопат во должина од 2 километри…

Временскиот период на договорот според кој градежниот изведувач „Гранит“ треба да ги изгради првите два километри од автопатската делница од Скопје – Блаце е постигнат на 42 месеци, пишува во објавените услови кои се заемно договорени со инвеститорот.

Вредноста на склучениот договор со вклучен ДДВ е 881.742.867 денари или околу 14,3 милиони евра. Делницата од граничниот премин „Блаце“ до селото Блаце е дел од коридорот 10 кој треба да се комплетира до Скопје.

Од Скопје за Приштина ќе се стигнува за помалку од еден час, но кога ќе биде пуштен во употреба целосниот автопат од 12,5 километри засега нема прецизни рокови. Единствено се знае дека првите 2 километри ќе почнат да се градат на пролет, а проектот за останатите 10 километри допрва ќе се прави.

„Знам дека може да ви звучи дека е малку 2 километра за толку напор, меѓутоа автопат на таков географски терен во отсуство на било каков претходно подготвителен проект значеше многу ангажман на многу институции“, рече вицепремиерот Бујар Османи како координатор на проектот на потпишувањето на договорот.

Според договорот, „Гранит“ ќе гради како што ќе се ослободува теренот со експропријацијата, а јавното претпријатие Државни патишта ќе му плаќа авансно на периоди за да ја мобилизира оперативата. Доколку вонредните трошоци се поголеми од 15 отсто од предвидената сума, надзорникот ќе одредува колку треба да му се доплати на операторот.

Инаку за автопатот Скопје – Блаце долг 12,5 километри обезбедени се 120 милиони евра, 70 се кредит, 27 грант, а остатокот државни пари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...