8.4 C
Ohrid
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Македонија Додека ние очекуваме оскар, семејството од „Медена земја“ бара помош за нивните...

Додека ние очекуваме оскар, семејството од „Медена земја“ бара помош за нивните деца..

Translate (Eng):[gtranslate]

Вели и помага на неговата мајка да ги собира јајцата за да спремат појадок.

Секојдневниот појадок на семејството Сам од Лозово се јајца, леб и кисело млеко.

Љутфије Сам има 8 деца, најмалото има 1 година.

РЕКЛАМА

Старата куќа без основни услови за живеење уште повеќе им го отежнува животот. Тие се дел од документарната драма „Медена земја“ која е кандидат за Оскар во две категории.

Најголем проблем е тоа што децата немаат каде да се бањаат. Тие немаат бања воопшто. Љутфије вели дека преку лето е лесно бидејќи ги бања децата во дворот, но во зима многу ретко ги бања.

10 членото семејство живее од продавањето мед. Сених Браховиќ соработува со семејството за собирање на мед. Со оглед на тоа дека е запознаен за тешката состојба во која се наоѓа семејството, често им носи и прехрамбени производи.