15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Игор Дурловски ја изведе македонската химна во Торонто

Игор Дурловски ја изведе македонската химна во Торонто

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонскиот оперски пејач од светски глас Игор Дурловски синоќа присуствуваше на 49. „Гоцева – комитска вечер“ во Торонто, каде што еден од лидерите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, покрај поздравниот говор како почесен гостин од Македонија, ја изведе и македонската химна:

„Гоцева вечер“, организирана од „Обединети Македонци“ од Канада, се одржа во македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ во чест на роденденот (4 февруари 1872 година) на апостолот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев.