9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаКаракачанов: Гоце Делчев учел во Бугарија и е Бугарин, нема што повеќе...

Каракачанов: Гоце Делчев учел во Бугарија и е Бугарин, нема што повеќе да се докажува….

Красимир Каракачанов, денеска во Битола изјави дека спорот меѓу Бугарија и
Македонија е политички, а не историски, а Гоце Делчев е Бугарин.
Тој денеска промовираше неговата книга за Тодор Александров, на покана на
битолското здружение „Иван Михајлов“.
„Историјата е јасна по тој однос, кој чита ќе разбере. Ги гледаш документите, ги читаш
и треба да се замислиш. Ама да кажеш дека Гоце Делчев се декларирал како Бугарин
само затоа што имал бугарски пасош, поголема глупост нема. Во тоа време на никој не
му требал пасош на Бугарија за да дојде да учи на училиште или универзитет. Гоце
Делчев доаѓа од Кукуш во бугарското воено училиште. Не оди во Атина, Белград или
Санктпетербург, оди во Софија. Со тоа напишал што е, нема за што да спориме, вели
Каракачанов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...