8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗатвореници во штипскиот затвор се обучуваат да бидат готвачи.

Затвореници во штипскиот затвор се обучуваат да бидат готвачи.

Видеото е сопственот и го објави Амбасадата на Швајцарија

Од 2017 во затворот во Штип се спорведуваат обуки на затвореници за разни дејности меѓу кои и готвачи. Затворениците по завршувањето на обуките ќе добијат сертификати со кои откако ќе го напуштат затворот имаат можност да конкурираат за работни места и да имаат занат со кој ќе се претстават.

Целта на проектот е нивна подобра ресоцијализација и враќање во општеството , како и нивно инегрирање на пазарот на трудот. Проектот се работи заедно со УНДП и Министерствата за труд и социјала како и за образование.

извор: досие.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...