9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветКорона вирусот се појави и во Хрватска, двајца се хоспитализирани.

Корона вирусот се појави и во Хрватска, двајца се хоспитализирани.

Двајца пациенти за кои постои сомнеж дека се заразени со коронавирус се примени во општата болница во Винковци, јавуваат хрватските медиуми.

И двајцата хоспитализирани се хрватски државјани што работеле во Кина, момчиња родени во 1996 и 1997 година, пренесува Индекс.

Директорот на болницата, Крунослав Спорчиќ, рече дека едниот пациент во неделата имал покачена температура, а другиот има респираторни проблеми.

„Ги зедовме сите примероци, чекаме потврда дали станува збор за коронавирусот или не. Според клиничката слика, попрво би рекле дека не е отколку дека е. Тие се изолирани, преземени се сите мерки, нема сериозна закана за јавното здравство“, рече Спорчиќ на вонредна прес-конференција.

Според него, болницата во Винковци нема можност за тестирање, па примероците биле испратени во Загреб, а резултатите се очекуваат утре.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...