8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицијата стана Северна: Пристигнаа првите униформи со новото име на државата...

Полицијата стана Северна: Пристигнаа првите униформи со новото име на државата…

Една година измина откако Зоран Заев го промени уставното име на државата спротивно на волјата на граѓаните, односно и покрај неуспешниот референдум. Датумот го нема, а Северна сто како што би рекол Заев. Македонија во октомври 2019-та година не доби датум за преговори со Европската Унија спротивно на ветувањата на СДСМ дека гласот за Северна е глас за Европска Македонија бидејќи се чини дека по се изгледа нашата држава никогаш не била подалеку од Европа.

И покрај немањето датум, власта на СДСМ поственето го спроведува договорот од Преспа, а потрептеседателот на СДСМ, Коста Петров речиси секојдневно држи пресконференции посветени на договорот и за „иднината“ која тој ја носи. Денес Северна пристигна и во министерството за внатрешни работи на Република Македонија, па така Инфомакс има екслуузивно увид во првите полициски униформи со новото име на држата.

Инфомакс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...