10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Полицијата стана Северна: Пристигнаа првите униформи со новото име на државата...

Полицијата стана Северна: Пристигнаа првите униформи со новото име на државата…

Translate (Eng):[gtranslate]

Една година измина откако Зоран Заев го промени уставното име на државата спротивно на волјата на граѓаните, односно и покрај неуспешниот референдум. Датумот го нема, а Северна сто како што би рекол Заев. Македонија во октомври 2019-та година не доби датум за преговори со Европската Унија спротивно на ветувањата на СДСМ дека гласот за Северна е глас за Европска Македонија бидејќи се чини дека по се изгледа нашата држава никогаш не била подалеку од Европа.

И покрај немањето датум, власта на СДСМ поственето го спроведува договорот од Преспа, а потрептеседателот на СДСМ, Коста Петров речиси секојдневно држи пресконференции посветени на договорот и за „иднината“ која тој ја носи. Денес Северна пристигна и во министерството за внатрешни работи на Република Македонија, па така Инфомакс има екслуузивно увид во првите полициски униформи со новото име на држата.

Инфомакс

РЕКЛАМА
- Реклами -