9.7 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: ''Да беше жив Гоце Делчев сигурно би се гордел сега со...

Заев: ”Да беше жив Гоце Делчев сигурно би се гордел сега со мене, и би гласал и тој за СДСМ”

Посветената борба и револуционерна активност на Гоце Делчев ги отелотвори идеалите на слободата и социјалната правда, кои денес се длабоко вкоренети во нашата државнотворна традиција. Неговата визија денес станува мост кој нѐ поврзува со другите народи во заедничките напори за обединета Европа, напиша денеска на Фејсбук лидерот на СДСМ – Зоран Заев, по повод 148-годишнината од раѓањето (4)февруари 1872 година во Кукуш, Егејска Македонија) на (нај)големиот македонски револуционер.
„Денес, на 4 февруари, на денот на раѓањето на Гоце Делчев, се сеќаваме и величаме еден од најмаркантните херои на македонската државност.

„Делчев со својата посветена борба и револуционерна активност ги отелотвори идеалите на слободата и социјалната правда, кои денес се длабоко вкоренети во нашата државнотворна традиција. Неговата визија денес станува мост кој нѐ поврзува со другите народи во заедничките напори за обединета Европа.

Убеден сум дека Делчев и револуционерите од тој период се горди на нашето денешно
остварување кога ја направивме нашата земја членка на НАТО и кога сме на чекор до
поканата за старт на преговори со Европската Унија.
Во име на разбирањето и соработката меѓу народите, Гоце Делчев нѐ поврзува и во чест на таа идеја денеска се поклонуваме на гpoбот на великанот во црквата Свети Спас“, напиша Заев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...