8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаАвтопатот Кичево-Охрид стана легендарен, па Аl Јazeera направи и репортажа. (Видео)

Автопатот Кичево-Охрид стана легендарен, па Аl Јazeera направи и репортажа. (Видео)

Балканската дивизија на глобалниот медиумски сервис Al Jazeera објави репортажа од моменталната состојба на градежите активности на автопатот Кичево – Охрид.

Екипата на овој медиум направи посета на градежните активности на двата тунела кои се во завршна фаза, но поради ниските температури работењето ќе продолжи следната година.

Во средишна фаза е и вијадуктот кај Добреноец во должина од околу 500 метри, а покрај овој ќе има и бројни други помали вијадукти.

Се очекува првата делница од овој автопат од 10-тина километри да биде пуштена веќе следната година додека во целост овој автопат се очекува да биде готов за две години, пренесува Al Jazeera.

24ауто

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...