8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветПочина лекарот кој го откри постоењето на коронавирусот, но за жал тогаш...

Почина лекарот кој го откри постоењето на коронавирусот, но за жал тогаш никој не му веруваше.

Лекарот од Вухан Ли Венлианг, кој се обиде да ги предупреди своите колеги за појавата на коронавирус, почина во болница, во кинескиот град од каде изби епидемијата.

„Гардијан“ јави дека офтамологот д-р Ли Венлианг починал денеска од последици од вирусот.

Ли беше приведен во полиција кога се обидел да ги предупреди останатите на вирусот, уште во декември минатата година. На 30 декември, тој испратил групна порака на лекари со предупредување за вирусот, а само неколку дена подоцна бил повикан во Бирото за јавна безбедност да потпише писмо, во кое тој е обвинет за давање лажни информации.

Ли беше еден од осумте лица кој беше на распит во полиција поради ширење гласини.

MИА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...