8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаДа беше жив денес ќе полнеше 74 години, среќен роденден Џумерко..

Да беше жив денес ќе полнеше 74 години, среќен роденден Џумерко..

Благоја Спиркоски Џумерко е роден на 6 Февруари 1946 година во Прилеп од татко Киро и мајка Марија.
Бил член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.
По долго боледување се упокои во Господа на 11 Јуни, 2015 година во Прилеп.

Никогаш да не го заборавиме човекот кој го олицетвори итроманецот Пејо! Човекот кој секогаш знаеше да не насмее од срце! Неговиот дух на сцената секогаш го претставуваше обичниот, доблесен Македонец! Со добрата мисла, мрсниот јазик, думите од нашите прадедовци и уникатниот изглед (бркови и мевот) од вечноста ни го доближуваше едноставниот, обичниот Македонски човек кој при животот го краселе и убавините и фаленките!

Секогаш кога говориме за ликот на Итар Пејо од приказните, прво што ни доаѓа на памет е овој човек! Благоја Спиркоски Џумерко, легенда за цела Македонија, а најдобро го познаваа прилепчани! Македонија изродила многу незаборавни ликови кои го одбележале векот а под актерското небо меѓу Ѓорѓи Колозов, Петре Прличко, Дади, Ванчо Петрушевски е и легендарниот лик на Благоја Спирковски Џумерко! Неговото име засекогаш ќе остане Пејо, а неговиот ведар и шегобиски дух засекогаш ќе останат впишани во колективната меморија на Македонците! Историја!
Фотографија: Д-р Владимир Плавевски.
Текст: Горан Марковски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...