8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветЖивее собираќи отпад татко е на осум деца но е чесен, нашол...

Живее собираќи отпад татко е на осум деца но е чесен, нашол новчаник полн со пари и го вратил на сопственикот

Сулејман Зеќири од Хаџиќ блиску до Сараево, познат по пекарот Лола, е татко на осум деца, а својата хуманост ја покажал некоолку пати на дело.

Овој благороден човек преживува од собирање старо железо. Иако живее од денес за утре, не се двоумеше минатиот викенд да го вратил изгубениот паричник полн со пари на еден бизнисмен.

– Јас го најдов паричникот во угостителскиот објект на станбената зграда “Хоше“. Го забележав кога го наместив столот за да седам. Беше на подот. Во тој момент, единствено нешто што ми беше на памет беше да го вратам на сопственикот што е можно поскоро. Го отворив за да најдам некаков документ за идентификација. Тој беше полн со пари. Не пресметав, но мислам дека имаше повеќе од 5.000 куни. Возачката дозвола исто така беше во паричникот – изјави Зеќири за медиумот „Аваз“.

Сфатил дека станува збор за сопственик на пилана во близина и веднаш се распрашал во објектот и наскоро дошол до телефонскиот број на неговиот син.

– Му реков дека го најдов паричникот на татко му и дека сакам да го вратам. Тој дојде брзо и ми се заблагодари. Се обиде да ме награди, но јас одбив- додава Зеќири.

Тој наведува дека во ниту еден момент не размислувал да ги задржи парите на себе, без оглед какви се условите.

– Господе! Не се мои пари, а во туѓото нема среќа. Тешко е да се живее без работа и приходи. Треба да нахранам осум усти секој ден. Но, туѓо не ми треба, Бог ќе ми даде- додава скромниот Сулејман.

Овој благороден човек вчера го прими потпретседателката на Федерацијата на Босна и Херцеговина, Мелика Махмутбеговиќ и во оваа прилика одлучи да му додели едногодишна стипендија на неговата ќерка за школување.

– Ние сакаме да ја поддржиме вашата чесност и вашата борба за семејство. Верувам дека зачувувањето на моралните принципи е начин да се оди напред- рече Махмутбеговиќ за време на средбата, заинтересирана за условите во кои живее 13-членото семејство Зеќири.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...