8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМомчето кое беше осудено за демолирање на канцеларијата од Ѓорге Иванов се...

Момчето кое беше осудено за демолирање на канцеларијата од Ѓорге Иванов се кандитира за претседател.

Борјан Ефтимов, студентот кој беше осуден за демолирањето на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, најави кандидатура за претседател на Универзитетското студентско собрание.

Студентот на правниот факултет, вчера официјално ја пратил својата кандидатура до делегатите. Во кандидатурата тој ја претставува својата кратка програма но и побарал одлагање на денешниот избор за неколку дена.

Редакцијата на „Лидер“ телефонски разговараше со Ефтимов кој вели дека не крие дека бил дел од „Шарената Револуција“, дека е осуден за демолирањето на канцеларијата на претседателот и дека не се срами од тоа.

-Бев таму затоа што верував во тие идеали и тоа не го кријам, ниту се срамам, без разлика во која насока потоа тргнаа работите. Тоа не значи дека јас сум кандидат на политика партија. – ни одговори младиот Ефтимов.

Кандидатот за студентски лидер освен од шарената револуција, беше дел и од студентскиот пленум, организација која згасна по доаѓањето на СДСМ на власт.

-Последната активност на „студентски пленум“ беше учеството во донесувањето на новиот закон за високо образование. Потоа пленумот згасна иако не ја добивме целосно битката. – вели Ефтимов.

Истражувањето покажува дека студентски пленум нема никакви активности повеќе од 500 дена….

Во разговорот за „Лидер“, Ефтимов вели дека од 29 ноември, знаел дека ќе се кандидира за претседател на Унверзитетско студентско собрание, но и покрај тоа сега бара одложување за 3-4 дена на избоерите.

-Ова го барам затоа што не е дефиниран начинот на кој ќе се избира претседателот. Ова ни е практично прва седница на телото. Не сакам доколку јас или некој друг стане претседател, потоа да има дамка. – вели поранешниот шарен реолуционер.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...