9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаШврговски земал по 4.000 евра како адвокат на Дрисла, која го плаќала...

Шврговски земал по 4.000 евра како адвокат на Дрисла, која го плаќала и неговиот кумашин во Австралија

Вработениот во Дрисла, кој живе во Австралија, а примал плата со месеци е кумашин на поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, дознава 24 Инфо.

Според извори на 24 Инфо во Дрисла, вработените биле револтирани од тоа што нивниот колега прима пари, а не работи, па по разрешување на претходниот директор, Горан Ангелов веднаш се пожалиле на новиот директор, Коста Начевски. По ревизијата на сметководството било утврдено дека вработениот повеќе од три месеци не доаѓал на работа, а се водел дека е на годишен одмор, по што добил отказ како што налага законот. Тој сакал да се извлече така што планирал деновите од годишниот одмор за 2020 и за 2021 година да ги вкалкулира во времето кое престојувал во Австралија.

Скандалот со „Австралиецот“ го обелодени скопскиот градоначелник, Петре Шилегов во средата при посета на депонијата. Tој се правдал дека не можел да се врати поради пожарите во Австралија, односно останал да помага во гасењето.

Како што дознава 24 Инфо, истото лице е поврзано индиректно со уште една дубиоза во работењето на „Дрисла“. Негов кум е Шврговски, кој бил ангажиран од претпријатието.

Шврговски добивал по 4.000 евра месечно, но доаѓањето на новиот директор, договорот бил раскинат.

Шилегов неодамна обелодени дека од ревизиијата било утврдено оти Дрисла секој месец плаќала по 10.000 евра за три адвокати, за кои пари за година и пол би можела да ја купи машината за сепарирање, која депонијата ја нема, а чини 200.000 евра.

24 Инфо

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...