15 C
Ohrid
четврток, мај 6, 2021
Почетна Македонија Македонија прогласена за ТОП 3 туристичка дестинација за 2020 година

Македонија прогласена за ТОП 3 туристичка дестинација за 2020 година

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонија се најде на третото место во рангирањето на држави што треба да се посетат во 2020 година, што го направи реномиранатаинтернет страница специјализирања за туризам и патувања, „Лонлипланет“.

Како главни причини зошто треба да се посети Македонија, „Лонлипалнет“ ги наведва неверојатната гастрономија, древните традиција и природни убавини, а го истакнува и културниот момент што го нуди „заштитениот од УНЕСКО“ регион на Охридското Езеро.

Има понуда и за љубитечите на авантурите на кои им се нуди новокреираната планинска рута „Хај Скардус Трејл“, 495 километри патека што води преку некои од највисоките предели и врвови на Македонија, Албанија и Косово.

РЕКЛАМА

Во рангирањето за најатрактивни туристички дестинации за годинава, пред Македонија се Бутан и Англија, а веднаш по неа Аруба и Свазиленд. Во втората петорка на земјите што вреди да се посетат се Коста Рика, Холандија, Либерија, Мароко и Уругвај.

- Реклами -