10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Заев: За две години отворивме 60 илјади нови работни места...

Заев: За две години отворивме 60 илјади нови работни места со минимална плата од 485 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

„Денеска, 60 илјади работни места за 2.5 години се отворени. Просечната плата во тие нови работни места е 485 евра. Тоа се преку 80% млади луѓе до 32 години што се вработиле.

Тие веќе останале тука. Ако не се отворени тие работни места голем дел од нив и би заминале.

Дај боже да ги отвориме и работните места за оние малку 17% коишто останаа невработени, да имаат работни места, ама не било какви, туку квалитетни работни места, коишто насабајле нозете нема да ги враќаат назад, туку ќе си ја сакаат работата, ќе се осеќаат продуктивни, ќе имаат шанси да напредуваат и да имаат уште поголеми плати, како што е секаде во светот“, рече Заев.

РЕКЛАМА

„Затоа ја испраќам секогаш пораката до младите; Денеска дури и тие што работат може да одлучат да одат во Германија, Швајцарија, Италија. И веројатно таму ќе земаат поголема плата.

Но прво што треба да направат е пресметка – дека кога ќе ја платат киријата, трошоците на живот, ќе видат дека помалку ќе им останат отколку дома ако работат. Вториот дел е предизвикот на животот, на младоста.

Таму, Германија веќе е на висок стандард. Бранот е дигнат и се качуваш и се возиш на него. Овде НИЕ ќе го креваме бранот. НИЕ ќе ги направиме промените. НИЕ ќе учествуваме во предизвикот на нашиот живот.

Заевв – На младите што заминаа во Германија вероватно им е досадно затоа што е развиена држава , а овде тек следува

Заев На тие што отидоа во Германија им е досадно и животот така ќе помине. А овде во Македонија е подобро предизвикот е силен а животот е исполнет“,

Таму, Германија веќе е на висок стандард. Бранот е дигнат и се качуваш и се возиш на него. Овде НИЕ ќе го креваме бранот. НИЕ ќе ги направиме промените. НИЕ ќе учествуваме во предизвикот на нашиот живот.

Таму е досадно и животот ќе помине. Тука предизвикот е силен и ќе биде животот исполнет“, порачува поранешниот и претендент за нов премиер по избopите на 12 април.

„Затоа, не велам дека не треба да размислуваме и надвор дали да одиме или не – примамливи се повисоките плати, но на крајот, дали останува доволно толку за да биде вредно да го напуштиме огништето, отколку вредноста да останеме дома, со своите роднини, родители, пријатели, другари.

- Реклами -