24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Свет Пронајдени фосили на желка, со големина колку еден автомобил.

Пронајдени фосили на желка, со големина колку еден автомобил.

Translate (Eng):[gtranslate]

Се верува дека желката со научно име „ступендемус географикус“ живеела во тој дел од светот пред отприлика 70 милиони години, пред крајот на ерата на диносаурусите и била со должина од 5 метри, пишува Гардијан.

Фосилите се пронајдени во пустината Татакоа во Колумбија и во регионот Урмако во Венецуела.

Првите фосили од оваа желка се пронајдени во 1970-те години, но животните долги пет метри и понатаму се министерија за научниците.

РЕКЛАМА

Овие животни се со големина и тежина колку салонски автомобил ги населувале големите мочуришта ширум Јужна Америка пред да се формираат реките Амазон и Ориноко.

- Реклами -