18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Свет Нов инцидент во Дизелдорф-Германија: Патниците беа приморани да скокаат од авионот. (Видео)

Нов инцидент во Дизелдорф-Германија: Патниците беа приморани да скокаат од авионот. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Нов инцидент со компанијата Пегасус, по оној во Истанбул пред десетина дена, кога авион на компанијата излета од пистата и беа повредени сите патници, а еден настрада.

Тогаш авионот на „Пегасус ерлајнс“ полетал од Измир, а несреќата се случила при слетување на аеродромот во Истанбул, кога авионот се излизгал од пистата и се преполовил. Во миговите на несреќата имало силен дожд и спротивен ветер.

Во авионот имало 177 патници и шест членови на екипажот. Најголемиот дел од патниците биле турски државјани, но имало и 22 странци од 12 земји.

РЕКЛАМА

Денес, патниците од авион на компанијата „Пегасус“, Боинг 737-800, итно беа евакуирани, откако авионот слета на аеродромот во Дизелдорф. Патниците во паника се фрлаа од авионот за побрзо да се симнат.

Според информациите, евакуацијата била наредена поради прегревање на сопирачките и забележани искри од тркалата на леталото.

Чадот го забележале контролорите на АТЦ, кој излегувал од тркалата, па била донесена одлука за итна евакуација на патниците.

- Реклами -