21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Уште еден Македонец заразен со коронавирус

Уште еден Македонец заразен со коронавирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Уште еден Македонец е заразен со коронавирус.

Се работи за македонски државјанин кој е во Франција. Ова го потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Уверува дека состојбата е стабилна и кај двајцата македонски државјани, затоа што претходно имаше уште еден Македонец на крузер во Јапонија заразен со коронавирус.

„Здравствената состојба на нашиот државјанин, кој се наоѓа во болница во Јапонија е стабилна. И покрај тоа што е позитивен на корона-вирус, неговата клиничка слика е навистина лесна и тој е во добра здравствена состојба, нема некакви посериозни ризици. Во иста стабилна здравствена состојба со слична лесна клиничка слика е и нашиот државјанин во Франција”, вели Филипче.

РЕКЛАМА

На бродот во Јапонија има уште двајца македонски државјанства.

Во Европа е регистриран првиот смртен случај од коронавирусот. Кинески турист, кој дошол во Париз, почина по неколку дена во критична состојба.

фактор

- Реклами -