3.6 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Забава Четири семејства го отфрлиле ова куче инвалид, го вдомил човек кој знае...

Четири семејства го отфрлиле ова куче инвалид, го вдомил човек кој знае како му е

Translate (Eng):[gtranslate]

Животните кои го поминуваат својот живот во азил, мечтаат за топлината и љубовта која ја пружа семејниот дом. Но, не секое од нив ја има истата среќа бидејќи некои вдомени животни брзо се отфрлаат.

Во прифатилиштата се наоѓаат и животни кои во текот на животот преживеале трауми поради кои се соочиле со деформитет. Тоа е случај и со кучето со име Бандит. Неговите задни нозе останале неподвижни поради здравствени проблеми, а неговата тажна приказна стигнала до човек кој исто така се движи со помош на количка. Тој не се двоумел дали да ја преземе грижата за Бандит бидејќи најдобро знае колку е тежок животот на еден инвалид.
Бандит дури четири пати бил вдомуван, но секој пат го враќале во прифатилиштето. Тој бил спасен од улица, а потоа префрлен во азил за животни во сојузната држава Џорџија. Потоа се нашол под надзор на организација која работи при локалниот затвор – таму живеат кучиња кои се поштедени од евтаназија, а за нив се грижат затворениците.

РЕКЛАМА

Ветеринарите откриле дека Бандит има срцев паразит и дека ќе му биде потребно долго и упорно лекување. Се чинело дека нема да се појави семејство кое би го прифатило сè додека не се појавиле Дерел и Су Рајдер. За првпат го виделе на Фејсбук и не им сметало што животното има посебни потреби бидејќи и Дерел се соочува со истиот животен проблем. Тој останал парализиран од струкот надолу како последица од повреди добиени во несреќа. Првобитните прогнози укажувале дека одземеноста на нозете е привремена, но се случило најлошото сценарио, пренесува “Bored Panda”.

“Најинтересно е што Бандит и јас ја делиме истата судбина. И двајцата имаме иста дијагноза и користиме инвалидска количка. Су и јас добро знаеме што е неопходно за Бандит да има нормален живот, неговото присуство го продлабочи нашиот однос”, вели Дерел и додава дека Бандит одлично се вклопил во новиот дом:

“Се прилагоди на животот во нашиот дом подобро отколку што очекувавме. Ние сме неговото семејство и не би биле волку среќни доколку тој не беше со нас”.

Tocka.mk