6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЕве како СДСМ дава помош: 52-годишната Лидија од Куманово преживува со четири...

Еве како СДСМ дава помош: 52-годишната Лидија од Куманово преживува со четири илјади денари и под кирија

Во оваа куќа, во центарот на Куманово, на улицата „Никола Карев“ живее сама 52-годишната Лидија. Таа е неподвижна, болна, а за оваа стара куќа плаќа кирија. Греењето не го пушта бидејќи нема со што да плати. Студените денови ги поминува покриена со три или повеќе ќебиња.

Укината и е социјалната помош. Одговорот бил дека дека не е способна за работа и дека зема паричен надоместок за помош и нега од друго лице, во висина од 4.300 денари месечно.

Со тие пари Лидија треба да ја плати и киријата.

Лидија не може да ги купи потребните лекови бидејќи тие 4 илјади денари не и се доволни ниту за храна и со нив ја плаќа киријата.

Денот го поминува лежејќи и со болки. Како што вели, често пати останува гладна бидејќи нема што да јаде.

Бара од сите хуманите луѓе да и помогнат со храна и со плаќањето на киријата.

Контакт Лидија: 078-205-314

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...