23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Македонски музичар за долг од 5.000 денари извршителите сакаат да му ја...

Македонски музичар за долг од 5.000 денари извршителите сакаат да му ја земат куќата…

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота.

Музичарот со години живее под притисок, трпејќи неправда, но кулминацијата на случувањата се случи вчера кога целиот терет беше префрлен на целото негово семејство.

КУРИР стапи во контакт со семејството Софрониевски кои вчера добија решение од извршител со закана дека ќе им биде одземена куќата во која живеат. Петчленото семејство живее во семејна куќа во Маџир маало со вкупна површина од само 27 квадрати. Сега се под сериозна закана дека ќе го загубат и тоа кое го имаат и дека ќе останат на улица.

РЕКЛАМА

Приказната е чудна, неоснована и личи на голема грешка. Кога ќе го разгледа случајот некој реален правник можеби и ќе се изнасмее, но на Софрониевски оваа неправда им нанесе голема штета.

Музичарот првично се терети дека неговото куче каснало човек. Случајот влегува во суд, а Софрониевски никогаш немал куче во негова сопственост. Пред 7 години е констатирано дека за овој случај нема никакви докази и дека тој нема за што да биде казнет. Софрониевски немал куче, а е тужен дека негово куче каснало човек!

Кога мислел дека случајот е решен, македонскиот музичар доживува шок. Случајот го превзема друг судија и во прво рочиште изрекува казна од 5.000 евра. Софрониевски тврди дека воопшто не е повикан на суд, нема сведочено, ниту пак пред него се изнесени докази за делото за кое пресудата веќе била донесена.

Идентитетите на двајцата судии се познати во редакцијата на КУРИР, но од оправдани причини истите нема да ги објавиме.

Тој тргнува низ судскиот лавиринт, но крајот никако да дојде. Поднесува жалби, го одбиваат. Бара докази, ги нема. Бара да сведочи, не го викаат.

Кога помислува дека најлошото помина, дури тогаш почнува пекол.

КУРИР ја доби документацијата, ја истражи и ја објавува во продолжение:

Главниот долг, првично е 5.000 денари. Сегашниот, каде се пресметани камати на главен долг, главен долг, камати, трошоци за адвокат… изнесува 292.263 денари. Дополнително, само трошоците за извршување чинат 38.621 денар.

Налогот за извршување наведува дека ако Софрониевски не го подмири долгот, ќе остане без куќа.

Соочен со правната неправда, заканите, огромниот наводен долг, страв дека ќе остане без куќа, но најмногу обврската да си ги заштити децата се причината поради која Софрониевски најавува дека нема да се откаже од неправдата. Денес член на неговото семејство ќе оди на средба и кај Народниот правобранител, а ќе реагираат и секаде каде што можат.

Софрониевски, инаку, е со телесен инвалидитет. Неговото синче има тргнато по стапките на семејството и се занимава со музика. Оди на натпревари, ја претставува Македонија и ја прави публиката горда. Трите дечиња, наместо да уживаат во детството, денес живеат во страв, соочени со неправда претешка за сфаќање дури и од возрасните, а уште повеќе од нив.

- Реклами -