5.9 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Погледнете како изгледа сопругата на Мицкоски, и дознајте што работи таа..

Погледнете како изгледа сопругата на Мицкоски, и дознајте што работи таа..

Translate (Eng):[gtranslate]

Христијан Мицкоски е роден Скопјанец, Карпошанец, градско дете што би рекле Скопјани.

Сопруга на лидерот на Вмро Дпмне Христијан Мицкоски е Рози Мицкоска, која по професија е професорка по македонски јазик во гимназијата „Орце Николов“.

Таа е родена струмичанка, а во Скопје живее од 1996 година кога дошла и се запишала на студии. Со нејзиниот сопруг Христијан заедно се уште до студентските денови, а во брачните води запловија во 2005 година.

РЕКЛАМА

Нејзините соседи велат дека Рози, иако нејзиниот сопруг е лидер на најголемата партија, е останата ,,на земја”. Таа често може да се види во локалните маркети во населбата Влае, каде што живее семејството Мицкоски.

Таа е позитивна, харизматична личност, која без нималку возгордеаност застанува на муабет со секого кој ќе ја поздрави.

Инаку, Рози наскоро ја чека полна раце работа. Во нејзиното семејство покрај Бадник слават и именден на нејзиниот сопруг, кога традиционално, со погачка која е месена дома одат во соборниот храм да кршат лепче.

Како што таа самата во една пригода за Вечер изјави, јануари е месец на нејзиното семејство. Покрај Бадник и Именденот на нејзиниот сопруг, тие на 20 јануари го слават Свети Јован, именденот на постариот син, а на 30 – ти – Свети Антониј, кога е именденот на помладиот син.

- Реклами -