14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Русинка го праша на Путин дали тој може да преживе со 157...

Русинка го праша на Путин дали тој може да преживе со 157 евра месечна плата? Погледнете што и одговори токму тој…

Translate (Eng):[gtranslate]

Рускиот претседател Владимир Путин поради неговата голема плата, а нејзините мали примања, бил критикуван од една сиромашна жителка на неговиот роден град Санкт Петербург.

Таа жена која тврди дека е инвалид и дека има церебрален едем, го прашала шефот на Кремљ по една свеченост во поранешната руска царска престолнина, како е можно да се живее во Русија со месечни примања од 10.800 рубљи, или околу 157 евра, колку што има таа.

“Мислам дека тоа е многу тешко”, признал Путин чија месечна плата по официјалните информации е повисока од 11.215 евра.

РЕКЛАМА

“Животниот минимум” на примањата во Русија е официјални 11.300 рубљи, или 164 евра за Санкт Петербург.“Вашата плата веројатно достигнува 800.000 рубљи”, му рекла жената на Путин испрашувајќи го за цените за кирија, секојдневните потреби, цените на намирниците, и алудирајќи дека шефот на државата всушност не знае како живеат луѓето, посебно сиромашните.

- Реклами -