7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБУГАРИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД СТРУМИЦА: ТОЈ Е РИО ДЕ ЖАНЕИРО НА БАЛКАНОТ

БУГАРИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД СТРУМИЦА: ТОЈ Е РИО ДЕ ЖАНЕИРО НА БАЛКАНОТ

Во Општина Струмица во тек се подготовките за Струмички карневал – 30 години ѕвезда под небото, кој ќе се одржи од 26-ти февруари до 4-ти март.

Настанот кој што привлекува голем број на посетители од регионот ќе започне наредната среда со отворање на карневалските денови и предавање на клучот на градот на карневалистите од страна на градоначалникот.Предвидени се голем број на културни настани, изложби, концерти под маски и избор на принц и принцеза на карневалот

Интернационалната карневалска поворка ќе се случува во сабота, со почеток од 18.30 часот, на булевар ,,Маршал Тито” и плоштад ,,Гоце Делчев”.

Настанот ќе заврши во среда, на 4-ти март, со враќање на клучот од карневалистите на градоначалникот Коста Јаневски.

И годинава се очекуваат голем број на посетители и исполнување на хотелските капацитети. Помеѓу најредовните гости на карневалот од страна, традиционално се жителите на соседна Бугарија.

Лани, посетители од Сандански, Бугарија, за време на карневалот ни изјавија дека се редовни секоја година и за ништо не би го пропуштиле доживувањето.

-Ова е Рио де Жанеиро на Балканот – задоволни коментираа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...