8 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Свет Случајно или..... Американците први ја измислија вакцината против коронавирусот.

Случајно или….. Американците први ја измислија вакцината против коронавирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Случајност или не? САД први ја направија вакцината против чумата на нашиот век.

Пет најголеми американски фармацевтски компании се надеваат дека до ноември ќе подготват 150 милиони дози на вакцината против новиот коронавирус што ја предизвика епидемијата во Кина, пренесуваатсветските агенции.

Оваа вест вчера ја објави претседателот на Телевизијата „Фокс Њуз“ на Националниот совет за трговија во Белата куќа, Питер Наваро.

РЕКЛАМА

„Пет големи компании се вклучени во таков обемен проект како што е проектот на Менхетен (за создавање нуклеарно оружје). Се надеваме дека ќе имаме 150 милиони дози до ноември“, изјавил Наваро.

Тој истакнал дека спроведувањето на проектот ќе бара огромни напори, истражување и развој.

Наваро изјавил дека експериментална алатка од фармацевтската компанија Гилеад наречена ремедивир делува ветувачка. Случајното откритие дава надеж за толку потребната и неопходна вакцина.

Вашингтон се надева дека клиничките испитувања и производството на вакцините ќе започнат од крајот на февруари до средината на март.

- Реклами -