8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветСлучајно или..... Американците први ја измислија вакцината против коронавирусот.

Случајно или….. Американците први ја измислија вакцината против коронавирусот.

Случајност или не? САД први ја направија вакцината против чумата на нашиот век.

Пет најголеми американски фармацевтски компании се надеваат дека до ноември ќе подготват 150 милиони дози на вакцината против новиот коронавирус што ја предизвика епидемијата во Кина, пренесуваатсветските агенции.

Оваа вест вчера ја објави претседателот на Телевизијата „Фокс Њуз“ на Националниот совет за трговија во Белата куќа, Питер Наваро.

„Пет големи компании се вклучени во таков обемен проект како што е проектот на Менхетен (за создавање нуклеарно оружје). Се надеваме дека ќе имаме 150 милиони дози до ноември“, изјавил Наваро.

Тој истакнал дека спроведувањето на проектот ќе бара огромни напори, истражување и развој.

Наваро изјавил дека експериментална алатка од фармацевтската компанија Гилеад наречена ремедивир делува ветувачка. Случајното откритие дава надеж за толку потребната и неопходна вакцина.

Вашингтон се надева дека клиничките испитувања и производството на вакцините ќе започнат од крајот на февруари до средината на март.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...