5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКоронавирусот пристигна во Македонија: Се работи за 50 годишна жена која била...

Коронавирусот пристигна во Македонија: Се работи за 50 годишна жена која била во Италија на шетање..

Пациентка е прва заболена од коронавирусот.

Таа моментно е сместена на Инфективната клиника во Скопје.

Таа веќе еден месец била на гости во Италија, две недели е болна, и бла третирана во болница во Италија, што значи дека инфицирана е од поодамна што значи дека не претставувала закана за оние со кои патувала и се вратила во државата.

По доаѓањето во Македонија пациентката се јавила на Инфективната клиника каде што ќе биде во карантин.

Пациентката е родена 1970 година и е од територијата на Скопје.

-Нема простор за паника, пациентката е сместена на Инфективната клиника во Одделот за изолација, соодветно се третира нејзината состојба. Епидемилошките анализи укажуваа на тоа дека таа еден месец била во Италија во посета на роднини. Веќе две недели е болна и иницијално се тестирала во здравствената установа во Италија и непосредно по влегувањето на нашата земја директно се упатила на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Инкубацијата е помината и во моментот на транспорт таа не претставувала опасност за да ја пренесе болеста, рече Филипче.

Медицинските служби се подготвени во секој момент да мобилизираат тим кој ќе одговори на сите потреби.

Населението да биде мирно да не се крева паника.

Претходно денеска министерот Филипче рече дека случај со корона вирус засега од регионов има во Хрватска, а денеска беше потврден и првиот случај во Грција. Во Албанија корона вирус, како што рече Филипче, се уште нема, а од Косово се чекаат информации.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...