22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМалата Јована од Ресен, со целосно оштетен вид пишува книги и свири...

Малата Јована од Ресен, со целосно оштетен вид пишува книги и свири клавир.

Јована Трајчевска од Ресен со целосно оштетен вид. Но, тоа не ја прави да биде поразлична од нејзините врсници. Мултиталентот кој го поседува е многу поголем од хендикепот.
Новинар: Го сакаш ли пијаното?
„Да, и тоа многу. Уште кога сум имала пет години или четири најомилени инструменти ми биле гитарата и пијаното. Па на музичко кога започнав уште во прво одделение, тоа сѐ уште го паметам, кога учевме песнички, наставничката свиреше пијано, а јас пеев тивко само за да го слушам пијаното. И тогаш наставничката малку ми викаше. Многу милозвучен звук има и сама компонирам на него. И ако слушнам некоја песна ако ми се допадне ќе се потрудам да ја отсвирам со пеење на нотите, на пример на, на на… и така според мојот глас ги наоѓам и нотите“, вели Јована од Ресен.

Јована, покрај пијаното е голем љубител и на пишаниот збор. Досега има добиено и голем број на награди. При своите настапи во училиштето или концерти, не чувствува трема.
„Ни најмалку. Затоа што сум настапувала најпрво на приредби во училиштето на патронати. Па потоа сум настапувала со пеење на „Б-Фест“ и така таа трема сум ја поминала. Сакам да свирам, би сакала да бидам една од познатите“, додава Јована.
И тоа не е се што може да кажеме за Јована од Ресен. Таа одлично игра и шах.

„Првак сум на Балканот на слепи лица и имам пехар за прво место“
Нејзиното семејство, повозрасната сестра, помалиот брат, мајката и таткото се горди на успесите на Јована. Родители задоволно коментираат дека трите деца посетуваат одреден специфичен талент.
„Јована како дете со хендикеп, уште како мала поради тешка болест го изгуби видот и ја запишавме во државното училиште за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ во Скопје“, вели Јасмина Трајчевска – мајка на Јована.
„Јас и помагам за се. Цел ден сме заедно, нема кога не сме. Само кога таа е на училиште. И помагам за се што не може таа да направи и се сложуваме во се. Таа ми е учителка и ме учи пијано“, вели сестрата на Јована.

Јована е член и во здружението „Мобилност“ каде и се отворија нови хоризонти. Таа настапува на многу концерти, а со посебно внимание вели нејзините тајни и понатаму ќе ги споделува со нејзините бројни домашни миленици.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...