13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветЕкспертите откриваат: За неколку месеци коронавирусот ќе го снема од нашата планета..

Експертите откриваат: За неколку месеци коронавирусот ќе го снема од нашата планета..

Многумина се прашуваат дали коронавирусот ќе започне да стагнира со пристигнување на потоплите временски услови. Прашањето беше особено покренато по изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека „топлината ќе го убие вирусот“.

Тврдењата на двајца докторите Нилсен и Џонсон Николс – покажуваат дека целата приказна не е без основа.
Според д-р Нилсен, коронавирусот ќе го отежне заразувањето на луѓето во текот на летото.

“Топлото време не е погодно за коронавирус. Студените бранови се почести во зима затоа што студените температури ја ладат мембраната на носот, што им олеснува на вирусите да влезат во телото”.

Коронавирусот е чувствителен на топлина. Вирусот е умерено стабилен на 4 степени и може да се чува за неколку години на -60 степени.

Коронавирусот е чувствителен на топлина. Вирусот е умерено стабилен на 4 степени и може да се чува за неколку години на -60 степени.

Меѓутоа, како што температурата се зголемува, отпорот на вирусот се намалува, но мора да достигне одредена температура со текот на времето за да го задржи вирусот неактивен.

Неодамнешните изјави на професорот Николс од Катедрата за патологија на Универзитетот во Хонг Конг укажуваат дека тој верува дека времето ќе биде клучен фактор во уништувањето на коронавирусите.

Професорот Николс се осврна на епидемијата САРС 2002/03 и рече дека условите на животната средина – како што се температурата, влажноста и сончевата светлина – се клучен фактор во можноста на вирусот да преживее и зарази кај луѓето.

Тој рече дека коронавирусот не може да издржи на репродукција во текот на летото, нагласувајќи дека скоро половина од вирусот ќе биде мртов, а остатокот ќе умре со текот на времето, бидејќи тие стануваат послаби и послаби на сонцето.

„Сончевата светлина ќе ја намали можноста на вирусот да расте за 50 проценти. Сончевата светлина е навистина добра за убивање на вирусот “, рече тој, додавајќи:

“Што се однесува до температурата, вирусот може да остане недопрен на 4 степени или 10 степени за подолг временски период. Но, на 30 степени тој буквално се деактивира. Исто така, висока влажност не му одговара на вирусот”.

На прашањето кога можеме да очекуваме крај на коронавирусот, Николс рече: „Мислам дека ќе изгори за околу шест месеци“

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...