15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПоповите во Македонија станаа пејачи: Познатиот отец Пимен направи рок песна !!

Поповите во Македонија станаа пејачи: Познатиот отец Пимен направи рок песна !!

Познатиот отец Пимен направи песна за ресенскиот бенд „Плет“, што по ресенски значи ограда. Песната се вика „Чат пат“ и е најава за албум, кој овој бенд го подготвува.

Пејач на „Плот“ е Јован Симоновски

-Бендот е формиран за овој проект и ќе се прави албум, бидејки веќе се во подготовка други песни. Спотот веќе се снима и мислам дека до крајот на април ќе биде промовиран. Членовите на бендот се од Ресен и се членови на поранешните бендови „Нексус и“ и „Лизардс“ како и актуелниот рок бенд од Ресен „Инстикт“, вели отец Пимен.

Членовите на „Плот“ на музичка проба

Отец Пимен го направи текстот за оваа песна и е продуцент. Музиката е на Ѓоко Таневски-Бифо а аранжманот е на целиот бенд. Дел од бендот се Кода и Илија на гитара, Петар Бардак на бас гитара и Бифо. Пејач е Јован Симоновски (18), кој е активен пејач и на групата „ Инстикт“.

канал 77

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...