15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСвет„Фејсбук“ ви ја овозможува новата алатка, на 3D фотографии

„Фејсбук“ ви ја овозможува новата алатка, на 3D фотографии

Замислете секоја ваша фотографија да оживее, исто како фотографиите од Хари Потер.

Тоа е новата реалност која „Фејсбук“ сака да ја понуди со воведувањето на новата алатка преку која 3D фотографиите се достапни за сите. Ваквата опција „Фејзбук“ ја воведе во 2018 година, но таа беше доста ограничкувачка, имајќи предвид дека сите фотографии мораа претходно да бидат фотографирани со опцијата “портрет подесување“.

Поддршката за 3D фотографии стана достапна на „Фејсбук“, откако смарт-телефоните со двојни леќи ја популаризираа алатката „портрет подесување“, со која предниот објект во фотографијата е фокусиран, додека позадината е уметнички замаглена. Меѓутоа, отсега „Фејсбук“ самостојно ќе ги употребува податоците во фотографијата за да креира објава во која позадината изгледа како да се движи.

Прочитајте го оригиналното соопштение на „Фејзбук“ за воведување на новата опција.

„Фејсбук“ во своето соопштение ги известува корисниците дека фотографиите со “портрет подесување“ веќе не се потребни. Со помош на АИ, старите и здодевни 2D фотографии ќе може да се приклучат на 3D „треската“. Секоја слика која што ја имате објавено, без разлика колку е стара, ќе може да се обработи преку „Фејсбук“ 3D алатката.

„Системот ја аплицира 3D структурата на секоја фотографија, без разлика дали станува за нова слика фотографирана со обична камера од „Андроид“ или „Иос“, или пак фотографија стара неколку декади која во брзо време сте ја прикачиле на телефон или лаптоп“, пишува во Фејсбук соопштението.

Во своето соопштение, „Фејзбук“ детално објаснува како функционира новиот процес, нудејќи неколку примери за читателите. Објаснето накратко, „Фејсбук“ ја анализира фотографијата и преку поддржани претпоставки ја погодува длабочината на секој пиксел, нешто што претходно беше покриено од користењето на опцијата “портрет подесување“

Единствената замка е тоа што за новата алатка потребен е Андроид со среден или висок квалитет или минимум Ајфон 7. За некои пак, проблем може да биде тоа што алатката функционира само на „Фејсбук“.

Извор: Mashable

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...