22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Царовска во Шуто Оризари: Од кога е СДСМ на власт, Ромите незнаат...

Царовска во Шуто Оризари: Од кога е СДСМ на власт, Ромите незнаат повеќе што е сиромаштија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ниту една Влада досега не направи толку многу за да го подигне економскиот стандард и квалитетот на живот на Ромите, но и на сите други граѓани како што тоа го направи Владата предводена од СДСМ, истакна потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска при вечерашната посета на општина Шуто Оризари.
– Оваа Влада предводена од СДСМ вложува во граѓаните. Социјалната помош ја зголемивме за 300 отсто и сега четиричлено семество добива месечен надоместок од 10.700 што е многу повеќе отколку надоместокот од околу 50 евра што претходно со години ги добиваа. Сите деца меѓу кои и ромските деца, денес имаат право на детски и образовен додаток. Повеќе од 27.000 домаќинства добиваат гарантирана минимална помош зголемена за 300 отсто и 34.000 деца добиваат детски додаток. Дополнително ја зголемивме и минималната плата за таа да биде достоинствена за работниците, рече потпретседателката Царовска.
Освен за економските мерки, Царовска зборуваше и за решавање на станбениот статус на ромски семејства во неколку општини.

РЕКЛАМА
- Реклами -