30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Се иселив од Тетово и заминав во село, за да можам да...

Се иселив од Тетово и заминав во село, за да можам да вдомам што повеќе повредени животни.

Translate (Eng):[gtranslate]

Снежана Гиевска е меѓу малкутемина жители на Тетово кои вдомуваат голем број бездомни мачки и кучиња со цел да ги спасат од улиците. За да има доволно место за спокоен живот на миленичињата се преселила од Тетово во блиското село Брвеница, каде што има имот со големо дворно место. Со посебни влезови и места за нив во објектот и дворот, местото на Снежана е приспособено за сите вдомени мачки и кучиња.Резултат со слика за Снежана Гиевска

– Годинава најмногу на број имав 22 мачиња и четири кучиња. Сега имам две мачиња кои починаа од болест и две кучиња помалку затоа што некој ми ги отру. Инаку се грижам и вдомувам хендикепирани животни, баш оние кои никој не сакал да ги земе. Имам едно без око, другото е без ноџе, третото е без задната нога, четвртото е без опашка и да не набројувам. Значи разни хендикепи што сум успеала да ги санирам со помош на ветеринарот Зуфер Џелили, кој безусловно ми помага, потенцира соговорничката.Резултат со слика за Снежана Гиевска

Таа објаснува дека многу е важна посветеноста што одредени луѓе ја имаат кон овие миленици.

РЕКЛАМА

– Тие што чуваат многу миленици дома фактички се и подобри згрижувачи од самата општина, бидејќи, за жал, секојдневно има примери на бездомни кучиња со беснило кои напаѓаат луѓе. Сите кучиња и мачки што ги чуваат згрижувачите дома се носат и на ветеринар за соодветен третман, со цел да бидат стерилизирани и вакцинирани, за да бидат здрави, но и да се избегне, на пример, беснило кај кучињата, за да не напаѓаат луѓе, вели Снежана.

Со децении се грижи за животните и досега има згрижено стотици мачки и кучиња. Таа се ужаснува од постапките на несовесни поединци кои ги трујат животните.

– Кога ќе видите затруено маче или куче, гледате страшна глетка. Јас сум пробала да спасам затруени, па тоа се страшни болки, за кои ми се чини дека душман на душман не би му ги направил. И затоа би апелирала до сите добри луѓе, до органите во општината, немаме само ние, луѓето, право на живот на Земјава, имаат и кучињата, и мачињата, и целата фауна. Има право и флората околу нас, сè тоа е создадено за заедничка убавина. Јас лично со тоа што ги сакам, со тоа што им помагам, со тоа што се трудам да им обезбедам убав живот, да ги имам околу себе, сум поголема и побогата. Побогата сум за едно огромно чувство, една љубов несебична и безусловна што ми ја даруваат. Јас сум со нив многу среќна, ни рече Снежана.

Целата сторија проследете ја на ТВ 21

- Реклами -