10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Доколку победам на 12- април ќе им ги укинам патните трошоци...

Заев: Доколку победам на 12- април ќе им ги укинам патните трошоци на пратениците

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во партиското седиште најави укинување на патните трошоци на пратениците по формирањето на влада по 12 април, за што како што рече, убеден е дека тие ќе ја формираат владата, односно дека граѓаните ќе потврдат дека се за ред, дисциплина и правда.

-Ќе се укинат патните трошоци на пратениците. Во борбата против корупцијата, ќе има награди за сите оние чија пријава ќе биде основана за отворање на предмет. Согласно принципите на СДСМ, за отвореност кон граѓаните, секоја институција ќе има обврска четири пати годишно да организира отворен ден за граѓаните. Секоја служба во рок од три дена ќе биде задолжена во рок од три дена да одговори на граѓаните. Ќе ја намалиме јавната администрација за 20 отсто. За да се симне дел од јавниот товар и за да направиме поефикасна администрација- рече Заев.

Лидерот на владејачката партија посочи дека во јавната администрација ќе работат оние кои се спремни да одговорат на барањата на граѓаните, додека пак за другите ќе имало место во приватниот сектор.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...