5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветМигрантите ограбуваат цркви, па потоа ги палат иконите (Видео)

Мигрантите ограбуваат цркви, па потоа ги палат иконите (Видео)

Од затворањето на балканската рута во март 2016 година, бројот на мигранти во Србија никогаш не бил поголем од зимава, пишува српска „Политика“.

Комесаријатот за бегалци проценува дека нивниот број е околу 6.500. УНХЦР располага со приближно истиот број (6.600), а во Центарот за помош за барателите на азил велат дека има најмалку 7.000.

Повеќето од мигрантите се од Авганистан и Пакистан, потоа од Иран и Ирак и од државите во Северна Африка.

Проблемот е што, како што се наведува, мигрантите го избегнуваат сместувањето во центрите во Прешево, Бела Паланка или Пирот па затоа со немири и палење, цркви икони едноставно со закана сакаат да се поблиску до границите на ЕУ низ кои милум или силум сакаат да ги преминат границите….


spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...