6 C
Ohrid
недела, април 18, 2021
Почетна Свет Мигрантите ограбуваат цркви, па потоа ги палат иконите (Видео)

Мигрантите ограбуваат цркви, па потоа ги палат иконите (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Од затворањето на балканската рута во март 2016 година, бројот на мигранти во Србија никогаш не бил поголем од зимава, пишува српска „Политика“.

Комесаријатот за бегалци проценува дека нивниот број е околу 6.500. УНХЦР располага со приближно истиот број (6.600), а во Центарот за помош за барателите на азил велат дека има најмалку 7.000.

Повеќето од мигрантите се од Авганистан и Пакистан, потоа од Иран и Ирак и од државите во Северна Африка.

РЕКЛАМА

Проблемот е што, како што се наведува, мигрантите го избегнуваат сместувањето во центрите во Прешево, Бела Паланка или Пирот па затоа со немири и палење, цркви икони едноставно со закана сакаат да се поблиску до границите на ЕУ низ кои милум или силум сакаат да ги преминат границите….


- Реклами -